אלון פלסטיק-Alon Plastic

פתרנות הזרקת פלסטיק

הזרקת פלסטיק-

הזרקת פלסטיק- הזרקת פלסטיק זוהי שיטת ייצור המתרחבת בענף הפלסטיק. זוהי שיטת ייצור שמאפשרת ייצור מוצרים ממשפחת חומרי הגלם הנקראים "פלסטיק". כיום, זוהי השיטה שמשתמשים בה הכי הרבה לייצור מוצרים ברחבי העולם. הזרקת הפלסטיק מאפשרת לייצר בצורה מהירה ואמינה מאוד מוצרי פלסטיק בכמויות גדולות בזמן קצר.. החומרים בהם משתמשים בטכנולוגיה זו הינם חומרים תרמופלסטיים. כלומר, חומרים שעם התחממותם הם מתרככים וניתן לעצב אותם מבלי שתכונותיו האחרות של החומר ישתנו באופן ניכר.

מבנה מכונת ההזרקה וחלקיה

מבנה זה מתחלק לשני חלקים:
יחידת ההזרקה:
גוף המכונה:

מחזור הפעולות של מכונת הזרקה בעת יצירת מוצר בודד:

 1. סגירת התבנית – פעולה זו היא לרוב הפעולה הראשונה במחזור ההזרקה.
 2. נעילה – לאחר סגירת התבנית והצמדת שני החלקים, המכונה לוחצת את התבנית בכוח רב (כח הנע בין 20 טון למעל ל1000 טון)
 3. הזרקת חומר – יחידת ההזרקה במכונה מפעילה את בוכנת ההזרקה ומחדירה חומר מותך אל תוך חלל התבנית דרך מעבר המיועד לכך (דיזה) , עד למילוי כל החלל.
 4. קירור – לאחר שחלל המוצר מלא, מתחיל זמן קירור המוצר. בזמן זה המוצר מתקרר בתוך חלל התבנית ומקבל את צורתו המוצקה.
 5. מילוי – במקביל לזמן הקירור מתבצע מילוי מחדש של יחידת ההזרקה לקראת המחזור הבא . הליך זה מתבצע ע"י בורג המכונה החוזר לתחילת המכונה ומוביל איתו חומרי הגלם שכתוצאה מהחיכוך ומהחום של גופי החימום מותך ומתרכז בקדמת הבורג.
 6. פתיחה – המכונה משחררת את כוח הנעילה ופותחת את התבנית – רק פלטת הרתימה עם הצד הנע זזה.
 7. חליצה – בתבנית מצויים זרקנים אשר תפקידם לחלוץ את המוצר ממקומו בתבנית. המכונה מפעילה את הבוכנת החליצה קדימה. לאחר החליצה הבוכנה חוזרת למקומה לקראת המחזור הבא. לאחר חזרת בוכנת החליצה המכונה מתחילה מחזור חדש. כמו כן, ישנם מוצרים אשר חולצים אותם בעזרת לחץ אוויר.

תבניות ההזרקה אליהם חומרי הגלם מוזרקים.

לתבנית שני צדדים. צד זכר וצד נקבה. כאשר התבנית נסגרת – הפלטות הללו נצמדות זו לזו. המרווח שנותר ביניהן הוא למעשה הצורה של המוצר-לשם, חומר הגלם נכנס בצורת נוזל ומתקרר והופך למוצק ומקבל את צורתו הסופית. כמו שכבר הסברנו קודם, בשלב הבא התבנית נפתחת, ומערכת חליצה המכונת "זרקנים" משחררת אותו החוצה. במקרים רבים, בעלי המקצוע היוצרים את התבניות עבור הלקוחות שלהם שותלים בתוך פלטות העבודה אינסרטים (תוספת פלדה עם חריטות) שבהם נמצאת הצורה של המוצר. השתלת האינסרטים מאפשרת לבצע טיפולים שונים כמו חיסום וציפוי עליהם בלבד וזאת מבלי לגרום לעיוותים בכל התבנית.

מרכיבי תבנית ההזרקה

כל חלק בתבנית עשוי מפלדה שמתאימה לתפקיד שלו, לאורך חיים מסוים ללחצי עבודה מסויימים ולחומר גלם שעתיד להיות מוזרק לתוכו.

בין חלקי התבנית:

אינסרטים:

האינסרטים בפלטות העבודה ועגלות הצד מיוצרים בדרך כלל מפלדת כלים קשה. זאת במטרה למנוע בלאי מהיר ולשמירת איכות המוצר.

זרקנים

אלה עשויים מחומרים קשים במיוחד,
כדי שיחליקו היטב בתעלות שלהם
ולא יימעכו.

פלטות

פלטות נוספות של התבנית
ויתר חלקי התבנית עשויים
בדרך כלל מפלדות רכות יותר.

לתבנית הפלסטיק יש מעברי מים פנימיים המיועדת לכניסה של מים המקררים אותה מצד אחד ויציאה של מים חמים מן המערכת על מנת שהתבנית לעבוד בטמפרטורה הרצויה ותוכל להמשיך לייצר בצורה מהירה מבלי להתחמם.

המורכבות, הדיוק והפרטים הרבים שציינו קודם לכן חייבים לעבוד בתיאום מושלם, על מנת לקבל מוצר איכותי ומדויק כמו שחברתנו יודעת להציע.

השפעת עובי דופן על מוצרי הפלסטיק

השפעת עובי דופן על מוצרי הפלסטיק כשמתכננים מוצר מפלסטיק כדאי להעניק תשומת לב ראויה לקביעת עובי הדופן של המוצר. ההבדלים הקיימים בין מוצר עבה למוצר דק: כשהמוצר עבה יותר, אפשר לקבל מוצר חזק יותר. מצד שני, המוצר מצריך זמן קירור גבוה יותר המעלה את זמן המחזור ואת מהירות ייצור החלקים. בנוסף, המשקל של מוצר בעל עובי דופן עבה יהיה גבוה יותר. במוצרים מסוימים ישנו שימוש בעובי דופן לא אחיד. כדי לקבל מוצר עם מינימום של עיוותים, רצוי שעובי הדופן של המוצר יהיה אחיד, אך לעיתים יש למתכנן המוצר אילוצים שמחייבים אותו לשלב עוביי דופן שונים באותו מוצר. במקרים אלו צריך לקחת בחשבון שהבעיות של מוצרים דקים ועבים עשויות להופיע במוצר.

לבחירת עובי הדופן יש השלכות רבות על יצור המוצר ועל תפקודו, ולכן חשוב להיות מודעים להשלכות של בחירת עובי הדופן.

אלון פלסטיק פועלת יחד עם החברות המובילות בשוק בתכנון ובבניית מוצריה, בכדי להגיע לייצור מוצרים איכותיים העונים למאפיינים שהוגדרו על ידי הלקוח. אנו בונים יחד את מוצרינו עם מהנדסים ועורכים הדגמות עוד בשלבי תכנון ובניית התבנית בכדי לגלות פגמים באם ישנם בזמן. בנוסף, אנו מייצרים דגם ראשוני של המוצר ממדפסות תלת מימד, בכדי שהלקוח יוכל לקבל רושם ראשוני ולשנות את המוצר עוד בשלבי התכנון. דבר העשוי לייעל את שלב בקרת האיכות שמגיע לאחר הזרקות המוצר הראשוניות. מניסיוננו, עבודה בתהליך כמו המתואר לעיל, מוביל לרב לשביעות רצון גבוהה יותר אצל לקוחותינו. בתמונה, ניתן לראות את אחד ממוצרינו: רוכב המגיע בגדלים הבאים: 20,25,32,40,50,63,75.

מחברים לצנרת דקה יוצאת דופן

מחברים לצנרת דקה יוצאת דופן

בניית מוצר חדש-

שאלה שחוזרת הרבה בתחום ההזרקה היא כמה זמן לוקח להגיע למוצר משלב החשיבה ועד להחזקת מוצר פלסטיק מוגמר.
לכן, כתבנו את שלבי התהליך עם ציון זמן משוער עבור כל שלב.

אפיון:

ליזם המוצר רעיון האמור לענות על צורך מסוים שעדין אינו או שיש לשפרו. לאותו יזם ישנם רעיונות איך יבצע את פיתוח המוצר ולעיתים גם איך יראה. יש לשלב כלים מסוים בכדי לקבל תוצאות מהימנות יותר כמו מחקרי שוק, תשאול לקוחות פוטנציאליים, קבוצות מיקוד וכו'. בסופו של התהליך נרצה לקבל תמונת מצב הכוללת את כל המאפיינים של המוצר, לרבות גודל, פונקציונליות, עלויות, דרכי הפצה ועוד. משך זמן הליך זה הינו מאוד גמיש ותלוי גם במורכבות המוצר – ניתן להגיד מימים ספורים ועד חודשים.

עיצוב ותכנון:

בשלב זו מעצבים את המוצר בהתאם לאפיון שהוגדר. בדרך כלל המעצב מציג מספר עיצובים מהם היזם בוחר את העיצוב שנראה לו המתאים ביותר. לאחר שהעיצוב נבחר, ישנו מעבר על הפרטים הטכניים שיתאימו את חלקי הפלסטיק של המוצר לייצור בטכנולוגיית ההזרקה, ואת יתר החלקים לטכנולוגיה המתאימה להם (מתכת גומי אלקטרוניקה וכו'). שלב זה הינו גמיש גם הוא ועורך מספר שבועות בודדים עד חודשים בודדים.

ייצור ובדיקת דגם עובד:

בוחרים בטכנולוגיית ייצור הדגמים המתאימה ביותר למוצר המתוכנן. כמו: הדפסה תלת ממדית, עיבוד שבבי, תבנית ניסיונית וכו'. מייצרים את הדגמים, מרכיבים את המוצר ומבצעים עליו בדיקות. זמן משוער לשלב זה: שבוע עד חודש.

ייצור תבניות:

יצרן התבניות מקבל מודל תלת מימד ושרטוט של חלקי המוצר, ומייצר את התבנית לפיהם. לאחר בחינת הדוגמאות מניסיונות ההזרקה הראשוניות, יתכן סבב שיפורים. זמן משוער לשלב זה: חודש עד מספר חודשים, בהתאם להיקף ומורכבות הפרויקט.

תחילת ייצור:

לאחר שהתבניות אושרו, מייצרים סדרת ייצור ראשונה. באם התבניות יוצרו בארץ זרה, יש לקחת בחשבון תוספת זמני הובלה וזמן התארגנות מפעלית לייצור. משך זמן משוער: מספר שבועות עד חודש.

כיתוב על גבי מוצרי פלסטיק-

בתעשיית הפלסטיק, מרבית היצרנים משתמשים בכיתובים על גבי המוצרים המוזרקים. כיתובים אילו נעשים מכמה סיבות:

 • רצון היצרן – יש מוצרים שלכל אחד מהם יש מספר סידורי שצריך להופיע על המוצר.
 • רגולציה הקיימת באזור מסוים – יש תעשיות מסוימות שבהם המוצרים חייבים לשאת את שם חומר הגלם ממנו יוצר המוצר, ואו את תאריך הייצור.
 • הוראות שימוש מסוימות – למשל כפתור ON/OFF.
 • סיבות שיווקיות, לדוגמא הוספת לוגו, כתובת אתר אינטרנט, מספר רישום פטנט, תכולה, ועוד ועוד.

הדרכים מקובלות לכיתוב על מוצרי פלסטיק:

 • כתב מובלט/ כתב שקוע
 • סימון בלייזר
 • תוויות

כתב מובלט/כתב שקוע-

עוד בשלב ייצור התבנית, על היצרן לחשוב אם ברצונו לבצע כיתוב מסוג מובלט או שקוע ולהורות ליצרן התבניות על רצונותיו. השיטה בגדול, השיטה היא לחרוט או לבצע הבלטות בתבנית עצמה. כשמזריקים את החומר הפלסטי לתוך תבנית הפלדה, המוצר מקבל את הצורה של הכיתוב בכתב ראי.

סימון בלייזר-

יש אפשרות לשנות את הכיתוב באמצעות תכנות ואין צורך להחליף גלופה, השימוש בלייזר נפוץ בכתיבת מספרים סידוריים על גבי מוצרים.

תוויות-

בשיטה זו מכניסים לתבנית תווית לפני הזרקת המוצר, והמוצר מוזרק עליה. שיטה זו נפוצה באריזות מזון, ומתאימה לכמויות גדולות.

אלון פלסטיק משתמשת לרב בטכנולוגית הבלטת הכיתוב על מוצריה.
עם זאת, אנו יודעים להשתמש בשאר הטכנולוגיות המצוינות לעיל בעת תכנון ובנייתו של מוצר.
כמובן, לאחר הסבר ללקוח על היתרונות והחסרונות הקיימים לכל שיטה.

צבע מוצר הפלסטיק-

חומרי גלם פלסטיים הינם בעלי צבעים טבעיים די ניטראליים.
אך, למרות שהצבע הטבעי של החומרים הפלסטיים הוא נייטראלי, יש הרבה חלקי פלסטיק שצבועים בצבעים שונים.

צביעת מוצרי פלסטיק נעשית בכמה שיטות:

צביעה לאחר היצור

מתאים יותר לחומרים מסוימים כמו ABS. ניתן לבצוע למשל ע"י התזה. בין היתרונות של השיטה הזו היא העלמת פגמים שנובעים מהזרקה כמו "מוצר לא חלק" כתוצאה מזרימה לא אחידה ו/או צבע לא אחיד של החלק המוזרק. בין החסרונות הבולטים של שיטה זו היא הארכת זמן האספקה והתייקרות תהליך הייצור.

צביעת החומר בזמן הליך ההזרקה

שיטה זו נחלקת לשתי שיטות עיקריות:

אלון פלסטיק מבצעת את צביעת מוצריה ע"י גרירי פלסטיק -masterbatch. לפני כל צביעה של מוצר, אנו בוחנים את חומרי הצביעה הקיימים בשוק התואמים לחומר הגלם שאיתו אנו משתמשים. לאחר מכן, אנו בוחנים אלו ספקים קיימים המספקים את המוצר אותו אנו מעוניינים לרכוש, ולבסוף, בוחרים בספק הצבע המתאים לרצונות הלקוח, בכדי שהמוצר יענה על ציפיותיו.